medaile ze závodů Dračí loď

Historie

A takhle nějak to asi vzniklo....to když tady ještě poletovali draci.

Draci mají pro Číňany symbolický význam. Klasický drak má hlavu býka, paroží z jelena,  koňskou hřívu, tělo krajty, pařáty jestřába, rybí ploutve a ocas. Díky své síle a moci může létat v oblacích a mlze a také poroučet větru a dešti.

Dračí lodě se výše popsaným drakům podobají. Příď a záď jsou vytvořeny jako dračí hlava a ocas. Trup je pomalován šupinami. Pádla symbolizují pařáty. Většinou je na lodi 18-20 pádlujících, plus bubeník a kormidelník.

Závody jsou velkolepou podívanou. Proti sobě závodí nejméně dvě lodě a to na různých tratích. Rozhodující nejsou jen síla, vytrvalost, kuráž a schopnosti, ale také jednota, harmonie a týmový duch. To vše je patrné jakmile celá loď pádluje do rytmu bubnu.

Ve staré Číně byla dračí loď používána k náboženským účelům. Později Qu Yuan, velký vlastenecký básník, spáchal sebevraždu v řece Mi Lo, a na jeho počest, začali lidé, organizovat závody dračích lodí. Od té doby jsou závody dračích lodí symbolem vlastenectví a morální jednoty v Číně.

Dračí loď je dlouhá 12,5 m a na každé straně pádluje deset lidí, vpředu sedí bubeník čelem k pádlujícím závodníkům a udává rytmus pádlování údery paličkou do bubnu, vzadu stojí kormidelník a obrovským veslem udává směr jízdy lodě. Dračí lodě nesou vpředu ve směru jízdy velkou dračí hlavu, zpravidla s dokořán otevřenou tlamou a nekompromisním pohledem kupředu a z konce lodi ční silný šupinatý dračí ocas. Tradice závodů dračích lodí pochází již ze starověké Číny, první zmínky o těchto lodích jsou staré více než 2200 let.

V novodobé historii se uskutečnil první festival těchto lodí v Hong-kongu v roce 1976. Od této doby se začala tato disciplína šířit do celého světa. V roce 1990 vznikla European Dragon Boat Federation (EDBF), v roce 1991 byla založena International Dragon Boat Federation (IDBF). Od roku 1995 se pořádají každoročně oficiální mistrovství Světa a Evropy. V roce 1998 Sebastian Pawlowsky (původem Švýcar) a Libor Hajo (původem Němec) založili Českou asociaci dračích lodí (ČADL). V roce 1998 se konal první ročník Pražského festivalu dračích lodí. V roce 1999 na II. ročníku Pražského festivalu již závodily na podnět legendy české kanoistiky Jiřího Čtvrtečky posádky složené z rychlostních kanoistů. V roce 2002 ČADL poprvé vyslala český tým na Mistrovství Evropy a Mistrovství Světa, do posádky českého týmu byly nominováni dva nymburští kanoisté Petr Fuksa a Petr Bubanec. Na ME v Poznani (Polsko) obsadili 2. místa na 500 i 250 m a 3. místo na 1 000 m. na MS v Římě získali 1. místo na 250 m, 3. místo na 2 000 m, 4. místo na 500 m. V roce 2003 ČADL opět vyslala český tým na ME včetně Petra Fuksy a Petra Bubance, ME se konalo na jezeře Auronzo di Cadore (Itálie) zde získali 1. místo na 500 m, 2. místo na 250 m, a 3. místo a 2 000 m. na MS v Poznani (Polsko) tentýž rok získala česká posádka 1. místo na 500 m v historicky nejrychlejším čase 1:54,4, 2.místa na 200 m a 2 000 m, 3. místo na 250 m.

A jak to bylo u nás.

Rok 2004

Pro krátkou historii dračích lodí v Čechách byl přelomový rok 2004, který odstartoval I. ročník Českého poháru dračích lodí. Vůbec první závod Českého poháru se konal v Nymburce, kde si odbyl premiéru již kompletní domácí Dragonteam Nymburk. Posádka nymburské dračí lodě se účastnila všech pěti závodů Českého poháru.Ve čtyřech závodech zvítězila a v jednom závodu dojela druhá za vítěznou posádkou KVS Praha. Na světovém poháru v Praze získal Nymburk 2. místo na 2 000 m a 3. místo na 250 m. Na mistrovství Evropy v anglickém Stocktnu bylo 6 závodníků ź nymburského týmu (Bubanec, Semecký, Krejčí, Grospič, Hrůza J., a Petr) nominováno do národního reprezentačního družstva. Zde získala česká posádka 3. místo na 250 m 4. místo na 500 m, 1. místo na 2 000 m. Dva členové Dragonteamu Nymburk (Fuksa P, Semecký) byli vybráni do posádky reprezentačního družstva na Mistrovství světa v čínské Šanghaii. Obsadili 3. místo na 1 000m, 500 m, 250 m a 1. místo na 2 000 m v historicky nejrychlejším čase.

Rok 2005

Po velmi úspěšné sezóně 2004 zakoupilo město Nymburk místním dragonům novou loď, dovezenou až z Číny. Pro rok 2005 bylo vypsáno 6 závodů Českého poháru dračích lodí. Nymburská posádka se zúčastnila všech 6 závodů a potvrdila suverénnost mezi českými posádkami. V šesti pohárových závodech, na krátkých tratích, Dragonteam Nymburk 3x zvítězil a 3x obsadil druhé místo. Co se týče dlouhých tratí, v šesti závodech ČP našel přemožitele pouze jednou, při posledním závodě na Žlutých lázních a to ve výběru Slovenska. Výsledky mezinárodních závodů Dragonteamu Nymburk 2005: V červenci se konaly v Duisburgu (Německo) prestižní World Games (obdoba Olympijských her pro neolympijské sporty). Česká Asociace Dračích Lodí vytvořila posádku, do které nominovala tři závodníky z Dragonteamu Nymburk (Fuksa J., Semecký, Salač). Výběr české republiky si dojel pro 1. místo na trati 1 000 m. Začátkem srpna se konalo Mistrovství světa a Evropy na jezeře Grünau v Berlíně. Prioritou pro nymburský tým byla účast na prestižním Mistrovství Evropy klubových posádek. Nutný respekt před premiérou kompletní nymburské sestavy na závodech takové úrovně, přesně načasovaná forma a obrovské odhodlání katapultovalo Dragonteam Nymburk do vítězných pozic na všech třech tratích (200, 500 i 2 000 m). Ve dni volna, kdy byl na programu pouze závod Mistrovství světa na trati 1 000 m národů propůjčili, české národní reprezentaci, Nymburští dragoni 14 závodníků. Na trati 1 000 m získali stříbrnou medaili. Přemožitele našli pouze ve výběru ruského národního týmu.

Rok 2006

I v tomto roce potvrdil Nymburk svoji domácí nadvládu a již před posledním závodem Českého poháru si zajistil celkové vítězství a doposud tak nedovolil nikomu jinému radovat se z této prestižní trofeje. V roce 2006 se v Ostrožské Nové Vsi konalo historicky první Mistrovství České republiky. I zde nepoznala kategorie Premier Open jiného vítěze než nymburský dragonteam. Posádka zvítězila na 200 m, 500 m i 2 km. Dále se pokusila získat historcký triumf i v kategorii Mix, kde se na 200 m spojila s ženskou posádkou Tragédek z Prahy. Nad jejich síly se však v těsném závodě ukázala posádka Pražského výběru jedoucího společně s ženami z W.I.L.D. of Prague. Přesto lze toto umístění považovat za velký úspěch, neboť až na třetím místě se umístila posádka Přerova - úřadujících mistrů Evropy z této trati. Vrcholem sezony mělo být Mistrovství světa klubů v kanadském Torontu. Přes velikou snahu pořadatelů i českých krajánků, aby nejlepší evropská posádka startovala i na "světě", se nepodařilo v čechách zajistit dostatek finančních prostředků na tento velmi nákladný podnik a tak se mistrovství konalo bez české účasti. Náplastí se pro 13 nejlepších z nymburského klubu stala účast na ME národů, které se konalo v Praze. Nymburští měli své 4 zástupce v kategorii Senior a podařilo se jim na trati 2 000 m, která se jela mezi Karlovým a Mánesovým mostem, obsadit ve velké konkurenci skvělé třetí místo. Dalších 9 borců bylo nominováno do posádky Premier Open, která se stala po zisku dvou titulů (2 000 m, 200 m) a jednou třetím místu (500 m) nejúspěšnější posádkou mistrovství. Na závěr sezóny se díky přispění Středočeského kraje podařilo vyjet na mezinárodní závody do Švýcarska. I zde, přes jisté nesnáze v průběhu závodu, Dragontem Nymburk zvítězil. Dík za tyto úspěchy ovšem patří nejen Středočeskému kraji, ale i městu Nymburk, Pivovaru Nymburk, firmám GA Granchem a.s., Unikol s.r.o., Zásobárna Nymburk s.r.o., Vodovody a kanalizace Nymburk a.s. a v neposlední řadě i všem posádkám, které se zúčatnily 2.ročníku Nymburského festivalu dračích lodí. Výhled do budoucna Potvrdit vynikající úspěchy dosažené na evropské půdě a na Mistrovství Evropy klubových posádek v Rusku 2007 bojovat o medaile nejcennější. Pro jeden z nejpočetnějších sportů na světě je to zvlášť finančně nákladná akce a proto již dnes se celý tým snaží různými cestami opatřit prostředky pro uskutečnění tohoto cíle. Jednou z cest je zviditelnit tento zajímavý kolektivní sport pořádáním komerčních závodů pro různé firmy v rámci mimopracovních sportovních aktivit a sportovních dní.